а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кубатура

мн. кубатури
Вид збор: Именка, женски род
Обем на нешто изразено во кубни метри.
Англиски: cubature
Примери:
кубатура на собата, воздушна кубатура