а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ксилограф

мн. ксилографи
Вид збор: Именка, машки род
1. Гравер на дрво, специјалист за правање фигури и слики во дрво.
Англиски: woodcarver Албански: ksilograf, gdhendës druri
Употреба: Ликовна уметност
2. Графичар што подготвува фотографски плочи.
Албански: ksilograf
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи