а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ксилографија

Вид збор: Именка, женски род
1. резбарство
Англиски: woodcarving Албански: ksilografi, gdhendje
2. Печатење со дрвени букви и таблици.
3. Вештина на правење фигури и слики во дрво.
Англиски: woodcraft Албански: ksilografi, gdhendje në dru
FlexiMac
 менување на македонски глаголи