а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ксенофоб

мн. ксенофоби
Вид збор: Именка, машки род
Тој што мрази или има страв од странци.
Англиски: xenophobic
Примери:
Тој не е ксенофоб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи