а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крџалија

мн. крџалии
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Турски војници оддадени на грабеж и насилство.
Турски: kırdırmak
Употреба: Историја
Примери:
Дојденците во Битола се плашеа од разни банди, од крџалии и од башибозуци.
Изведенки
крџалиски прид.
крџалискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи