а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Остатоци, парчиња од тоа што е скршено, разурнато.
Англиски: shambles Албански: llom, tog
Примери:
На плоштадот остана крш.
2. Нанос од камење и дрвја од порои; гола стрмнина.
Албански: llom, mbeturinë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи