а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крштеник

мн. крштеници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што е крстен, што минал низ обредот на крштевање.
Албански: njeri i pagëzuar
2. Машка особа наспрема својот кум, односно кума.
Англиски: godson Албански: person mashkulli ndaj kumbarit
Изведенки
1. крштеница ж.
мн. крштеници
2. крштениче ср.
мн. крштеничиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи