а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчми

крчмат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Продава на мало.
Англиски: sell Албански: shes
Примери:
Немој да ги крчмиш бурињата.
2. Троши неразумно, без потреба, лесно растура што било cпечалено.
Англиски: waste Албански: harxhon pa nevojë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го крчми имотот на татко му.
Изведенки
крчмење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи