а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчма

мн. крчми
Вид збор: Именка, женски род
Гостилница од понизок ред.
Англиски: pub Албански: mejhane, pijetore
Употреба: Гастрономија
Примери:
Селска крчма.
Младите седеа по крчмите или приредуваа вечеринки кај своите врсници.
Изрази
Даде крчма - чести за некоја завршена работа.
Кај него падна (е) крчмата - тој што последен пиел, или последената капка од шишето се дотурила кај него, тој ќе чести пијалак, или ќе има за честење за нешто убаво.
Изведенки
1. крчмиче ср.
мн. крчмичиња
дем.
2. крчмичка ж.
мн. крчмички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи