а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчмар

мн. крчмари
Вид збор: Именка, машки род
сопственик на крчма
Англиски: innkeeper
Примери:
Крчмарот ги наполни уште еднаш чашите.
Изрази
Прави сметка без крчмар - смета на нешто, планира нешто што не е сигурно.
Изведенки
крчмарски прид.
крчмарскиот
Пример: крчмарски ентериер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи