а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчмарица

мн. крчмарици
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена крчмар; сопственичка на крчма.
Англиски: barkeeper Албански: pijeshitëse, kafexhikë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој одвај чекаше да ја запознае крчмарицата.
Крчмарицата добро си ја водеше крчмата.
2. Жена на крчмар.
Англиски: barkeeper Албански: pijeshitëse, kafexhikë
Примери:
Крчмарката го погледна својот маж.
Изведенки
крчмарка ж.
мн. крчмарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи