а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчка

крчкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20619
Се готви, се приготвува полека на лесен оган.
Англиски: steam
Употреба: Гастрономија , Нестандарден збор
Примери:
Гравчето се крчка во тавата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи