а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крчи

крчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Ископува дрвја заедно со корењата.
Англиски: clear Албански: shpyllzim
Примери:
Ја крчат лединката зарасната со драч и капини.
2. Пробива пат со расчистување.
Англиски: clear Албански: hapje e rrugës
Примери:
Го крчеа патот за војската да помине.
3. грчи
Англиски: snore Албански: gërhas
4. Испушта звук на крчење, за радиоапарат и сл.
Англиски: be noisy Албански: krikllon
Изведенки
крчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи