а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крцлив

крцливиот
Вид збор: Придавка
крцкав
Англиски: crisp
Изведенки
крцливо прил.
Пример: Скалите крцливо стенкаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи