а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крцкот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Карактеристичен звук што се слуша при крцкање.
Англиски: crunch
Примери:
Се слуша крцкот на ореви.
Од крцкотот на вратите не можеше да заспие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи