а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крцкав

крцкавиот
Вид збор: Придавка
Што произведува крцкање; што чкрипи.
Англиски: crunching
Примери:
Се обиде со крцкави заби да ја прегризе таа нишка.
крцкави скалила, крцкав кревет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи