а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крунски

Види и: круна (ж.)
крунскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на круна, што припаѓа на круна.
Примери:
Крунски совет.
Крунски дијамант.
2. важен, врвен
Примери:
крунски сведок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи