а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кружок

мн. кружоци
Вид збор: Именка, машки род
Група луѓе поврзани меѓу себе со некаква врска (најчесто општествена).
Англиски: circle
Примери:
лингвистички кружок
литературен кружок
научен кружок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи