а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кружница

мн. кружници
Вид збор: Именка, женски род
Затворена крива црта чиишто точки се подеднакво оддалечени од средината (центарот).
Англиски: circle
Употреба: Математика
Примери:
Нацртај кружница со радиус од 5 см.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи