а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кртул

(едн.) кртулот
Вид збор: Именка, машки род
Планинска трева.
Латински: nardus stricta Англиски: matgrass Албански: bar mali
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи