а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крти

кртат
Вид збор: Глагол, несвршен
крши, рони
Примери:
Ти, како и другите, ќе кртиш стени за да доведеме вода во селото.
Изведенки
кртење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи