а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кртешница

мн. кртешници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34182
1. кртечина
2. митралез
Англиски: machine gun Албански: mitraloz
Употреба: Воен термин , Разговорно