а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кртечина

мн. кртечини
Вид збор: Именка, женски род
Купче земја на површината на земјата изриено од крт, место, живеалиште на кртови.
Англиски: molehill Албански: tok e gryer nga urithi
Примери:
Кртечините на ливадата се претворени во извори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи