а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстум

Вид збор: Прилог
Како крст; во крст, на начин да формира крст.
Англиски: crosswise
Примери:
Носеше два ремена препашани крстум на градите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи