а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстосувач

мн. крстосувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Брз вооружен брод.
Англиски: cruiser
Употреба: Воен термин
Примери:
Кајчето треба да биде мало за да ги избегне крстосувачите.
2. Брод за крстосување.
Англиски: cruiser
Употреба: Туризам
Примери:
луксузен крстосувач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи