а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстосница

мн. крстосници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10670
1. Место каде што се вкрстуваат две или повеќе улици.
Англиски: intersection Албански: udhëkryq
Употреба: Архитектура и градба , Транспорт
2. крстопат
Англиски: crossroad
Употреба: Транспорт