а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстопат

мн. крстопати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6129
1. Место каде што cе вкрстуваат два или повеќе патишта.
Англиски: crossroad, intersection Албански: udhëkryq
Употреба: Транспорт
2. Решавачки момент во животот кога треба да се донесе некакво важно, судбоносно решение со избор на една можност.
Англиски: crossing Албански: udhëkryq, kryqëzim
Употреба: Преносно значење