а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстоносна војна

мн. крстоносни
Вид збор: Сложенка
Од страна на официјалната црква и папата водена војна против муслиманите за ослободување на Ерусалим.
Англиски: crusade
Употреба: Историја , Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи