а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстоносец

мн. крстоносци
Вид збор: Именка, машки род
Учесник во крстоносните војни што ги воделе европските феудалци од XI до XIII век под знакот на крстот за освојување на Ерусалим.
Англиски: crusader
Употреба: Историја , Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи