а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстозборка

мн. крстозборки
Вид збор: Именка, женски род
Bид енигматска творба во која на определен начин, cо вкрстување на зборови хоризонтално и вертикално треба да се пополнат cите полиња.
Англиски: crossword
Примери:
Решив неколку крстозборки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи