а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крсти

крстат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, врши верски обред, при што тој што се крштава добива име и се воведува во христијанската вера.
Англиски: baptize Албански: pagëzoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
В недела ќе си го крстат детето.
2. За вода, масло осветува, cвети со обреди молитва.
Англиски: sanctify Албански: pastroj nga mëkatet
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот ќе крсти вода за славата в недела.
3. Прави крст со рака, прави крстен знак над некого.
Англиски: cross Албански: kryqëzim
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот го крстеше народот.
4. Даде име, именува.
Англиски: name Албански: emëroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Откако го крсти својот коњ, се прекрсти.
Новото училиште уште не го крстиле.
5. Тури, тура вода во течност (вино, млеко).
Англиски: dilute Албански: holloj
Употреба: Иронично , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Дедо, си го крстил виново.
6. (се крсти) Мине низ обред на крштавање.
Англиски: cross Албански: kryqëzoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Се крстил на стари години.
7. (се крсти) Прави крстен знак.
Англиски: cross Албански: kryqëzoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Зеде да се крсти.
Тие се крстеа во пченкарникот.
Изрази
Да се крстиш од чудо - премногу да cе чудиш.
Нашол црква кај да се крсти - нема да му успее, нема да помине кај некого, лажно се надева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи