а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстица

мн. крстици
Вид збор: Именка, женски род
Куп од неколку снопови жито наредени накрсно еден преку друг.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Cе редеа последните крстици.
Жетварот редеше крстици од снопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи