а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстилница

мн. крстилници
Вид збор: Именка, женски род
1. Сад со светена вода во која се врши крштавање.
Англиски: font Албански: enë me ujë për kryqëzim
Употреба: Црковен термин
2. Место каде што се врши обредот крштавање.
Англиски: font Албански: vendi ku bëhet kryqëzimi
Употреба: Црковен термин
Примери:
Однеси го садот во крстилницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи