а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстење

мн. крстења
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) Правење крстен знак.
Англиски: cross Албански: kryqëzim
2. Добива име.
Англиски: baptizing Албански: pagëzim
3. Станува христијанин.
Англиски: baptizing Албански: kryqëzim, kristianizim
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи