а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстен

Види и: крст (м.)
крсниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на крст, што е како крст.
Англиски: cruciform Албански: në formë kryqi, si kryq
Употреба: Религија
Примери:
крстен знак
2. Што се однесува на крстот, што е дел од крстот.
Албански: pjesë e kryqit
Употреба: Анатомија
Примери:
крсна коска
крсни прешлени
3. Што cе однесува на крштавање; што учествувал во крштавање.
Англиски: baptized Албански: i pagëzuar, i pagëzimit
Употреба: Религија
Примери:
крсно име
крстен кум
FlexiMac
 менување на македонски глаголи