а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстачка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид шамија со крстати шари, дел од народна носија.
Албански: shami me lara në formë kryqi
2. Назив на едно народно оро во кое за време на играта нозете се вкрстуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи