а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстат

крстатиот
Вид збор: Придавка
1. Што има облик на крст, што е како крст.
Примери:
На снегот имаше крстати шари што ги направиле птиците шетајќи во сите правци.
2. Што има на себе белег како крст, што е со крст.
Примери:
крстат бајрак
Изрази
Крстат орел - в. крстач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи