а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстари

крстарат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Патува со брод од пристаниште до пристаниште како турист.
Англиски: cruise
Употреба: Туризам
2. Оди од место до место.
Англиски: cruise
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи