а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстарење

мн. крстарења
Вид збор: Именка, среден род
Туристичко патување со брод.
Англиски: cruise
Употреба: Туризам
Примери:
крстарење по Медитеранот
Оштетениот брод за крстарење е без електрична енергија повеќе од четири дена.
попуст на сите идни крстарења
FlexiMac
 менување на македонски глаголи