а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крпче

мн. крпчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. крпа
Албански: leckë
Употреба: Деминутив
2. шамиче
Англиски: handkerchief Албански: shami, faculetë
Изрази
Си го врза в крпче - го запамети тоа добро, cи го всади во главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи