а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крпеница

мн. крпеници
Вид збор: Именка, женски род
1. Закрпен, искрпен предмет.
Англиски: patchwork Албански: arnuar
2. крпа
Англиски: rag Албански: leckë
Изведенки
крпенка ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи