а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крпеж

мн. крпежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Постојано крпење, живот во сиромаштија.
Англиски: poverty Албански: jetë e harnuar
Примери:
Не знам што го влече во тој крпеж и беда.
2. Тоа што е често крпено.
Англиски: patchwork Албански: shpesh e harnuar
Примери:
Овој костум станал крпеж.
3. Тоа што е набрзина, лошо направено, скрпено.
Изрази
Крпеж и трпеж куќа врти - треба да се биде штедлив и трпелив, упорен за да cе има живеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи