а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крпач

мн. крпачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што крпи, чевлар или шивач кој се занимава со крпење.
Примери:
крпач на чевли
Изведенки
1. крпачка ж.
мн. крпачки
2. крпачки прид.
крпачкиот
Пример: крпачки работи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи