а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крошна

мн. крошни
Вид збор: Именка, женски род
1. колепка, лулка
Англиски: cradle Албански: djep
2. Горниот дел од дрво што го прават гранките.
Англиски: tree-top Албански: tepelek peme
Употреба: Ботаника
3. Плетена направа од дрвени прачки или трски која служи за носење разни предмети.
Англиски: basket Албански: shportë
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. крошниче ср.
мн. крошничиња
дем. и хип.
2. крошничка ж.
мн. крошнички
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи