а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крофна

мн. крофни
Вид збор: Именка, женски род
Набабрена мекица од киснато тесто пржена во масло за јадење.
Англиски: doughnut Германски: Krapfen Албански: krofnë, petull
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тестото за крофни нарасна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи