а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроеж

мн. кроежи
Вид збор: Именка, машки род
1. крој
Англиски: cutting Албански: të premë, prerje
2. намера, план
Англиски: intention Албански: synim, plan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јас не знам каков кроеж криеш ти?