а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кровен

кровниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на кров.
Англиски: roof
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
кровна конструкција
Како кровен покривач кај овие објекти се користи сламата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи