а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крмуз

Вид збор: Придавка
Што е со темноцрвена боја.
Англиски: crimson Турски: kırmızı
Употреба: Архаизам , Неменлив збор
Примери:
крмуз чоја
крмуз фес
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК