а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крма

мн. крми
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Храна за добитокот.
Англиски: fodder Албански: tagji
Примери:
Стоката во зима бара добра крма.
2. Сол што му се дава на добитокот.
Албански: krip tagji
Употреба: Земјоделство
3. Заден дел на брод или на чамец.
Англиски: stern Албански: pjesa e prapme e anijes
Примери:
Лоткарот седеше на крмата.
4. Bид ловечка пушка.
Албански: lloj pushke për gjueti
FlexiMac
 менување на македонски глаголи