а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крлеж

мн. крлежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10546
1. Bид паразит што живее на кожата на човекот и на разни животни и што може да пренесе зараза.
Латински: Ixodes ricinus Англиски: tick Албански: këpushë, rriqër
Употреба: Зоологија
Примери:
Кучето имаше крлежи.
2. Тој што сака да живее на туѓа сметка.
Англиски: parasite Албански: parazit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се залепил за мене како крлеж.
Вие сте вистински крлежи!